Projekt raziskuje tudi potrebe slepih in slabovidnih uporabnikov, ki za branje potrebujejo posebno programsko in/ali strojno opremo. Jasna struktura dokumenta, pravilno umeščeni in opisani grafični deli besedila ter pregled kakovosti optične prepoznave znakov (OCR) so za branje slepih in slabovidnih uporabnikov ključnega pomena.
Z namenom zagotavljanja dostopnosti vsebin, tako slepim in slabovidnim uporabnikom kot tudi uporabnikom prenosnih naprav, smo v okviru projekta pričeli prilagajati digitalizirano gradivo in pripravljati nove izdaje digitaliziranih publikacij v formatu EPUB.
Potek izdelave publikacije v formatu EPUB
Nova izdaja publikacije poskuša ustrezati kriterijem dostopnosti za vse skupine uporabnikov. Pri izdelavi se opravi:
- nadzor nad optično prepoznanim besedilom, nastalim med digitalizacijo: izvede se nadzor besedila, brisanje nepotrebnih elementov in prilagoditev elementov, ki niso ustrezno prepoznani;
- vpelje se sloge oblikovanja in uredi struktura celotne e-knjige;
- vnese se strani izvirne tiskane izdaje;
- vnese se nadomestna besedila za slikovne elemente;
-
na koncu izdelave, ki je opravljena s programom WordToEpub, se opravijo testiranja dostopnosti:
- s programom EPUBCheck se preveri veljavnost e-knjige v skladu z EPUB specifikacijami,
- s program Ace by DAISY se preveri skladnost s smernicami WCAG 2.1 na stopnji A in AA ter usklajenost z EPUB specifikacijami in dobrimi praksami,
- opravi se pregled besedila s pomočjo sinteze govora.
Dostopanje in uporaba
Za dostopanje do digitaliziranih publikacij, prilagojenih v format EPUB, vam predlagamo odprtokodne programe in aplikacije, ki ponujajo možnost osebnih prilagoditev izgleda vsebine, kot tudi možnost vgrajene sinteze govora, ki podpira slovenski jezik (eBralec):
- Thorium Reader program
- Dolphin EasyReader aplikacija in program
- Bookshelf aplikacija in program