O projektu EODOPEN

Opozorilno sporočilo

Submissions for this form are closed.

logotip EODOPEN

O projektu EODOPEN

Narodna in univerzitetna knjižnica (NUK) je od novembra 2019 do konca oktobra 2024 sodelovala pri mednarodnem projektu EODOPEN (E-knjige po naročilu – odpiranje dostopa do gradiva za evropske uporabnike spleta). Projekt, pri katerem je sodelovalo petnajst partnerjev iz enajstih evropskih držav, je sofinancirala Evropska komisija v okviru programa Ustvarjalna Evropa.

Knjižnice v Evropi se soočajo z izzivom, kako omogočiti in povečati dostopnost publikacij 20. in 21. stoletja čim širšemu krogu uporabnikov. V ospredju projekta EODOPEN je bila zato digitalizacija do zdaj uporabnikom nedostopnega gradiva ter pridobivanje predlogov za digitalizacijo gradiva neposredno od uporabnikov, organizacij, združenj in zainteresirane javnosti. Poudarek je bil namenjen pridobivanju avtorskih pravic za prosto objavo publikacij prek portalov digitalnih knjižnic ter iskanju dobrih praks pri razčiščevanju avtorskih pravic na evropski ravni. Z željo zagotavljanja dostopa do digitaliziranega gradiva čim bolj raznolikim skupinam uporabnikov je bila dodatna pozornost namenjena prilagajanju digitaliziranega gradiva slepim in slabovidnim uporabnikom ter preučevanju možnosti implementacije datotečnih formatov, ki so prijazni za branje na prenosnih napravah (npr. Epub).

NUK je v okviru projekta vodil delovni sklop Dostavne oblike digitaliziranega gradiva za posebne namene. Med cilji delovne skupine je bila priprava Smernic in priporočil za pripravo alternativnih in posebnih formatov, evalvacija izbranih datotečnih formatov, evalvacija programov za pretvorbo datotečnih formatov ter priprava učnih gradiv.

V okviru projekta EODOPEN smo skupno želeli ustvariti 15 000 enot digitalno dostopnega gradiva iz 20. in 21. stoletja (1000 enot na partnerja). NUK je v ta namen pripravil Obrazec s predlogi za digitalizacijo, ki smo ga nekaj mesecev pred zaključkom projekta že zaprli zaradi zaključevanja ostalih projektnih dejavnosti. Zahvaljujemo se vsem, ki ste nam posredovali predloge za digitalizacijo.

Pri digitalizaciji smo prednost namenili:

  • publikacijam, ki so izšle po letu 1900,
  • monografskim publikacijam (knjigam),
  • publikacijam, ki podpirajo vzgojno-izobraževalni proces in raziskovalno delo.

Za podane predloge smo skušali pridobiti avtorske pravice za digitalizacijo in objavo predlaganega gradiva na spletnem portalu Digitalna knjižnica Slovenije.

Na sledeči povezavi si lahko ogledate dela, ki smo jih digitalizirali v okviru projekta EODOPEN.

Oglejte si lahko tudi skupni portal projekta EODOPEN, kjer so zbrana digitalizirana dela vseh projektnih partnerjev. Vmesnik je preveden v slovenščino.

Več o projektu EODOPEN in sodelujočih partnerjih lahko preberete na spletni strani projekta.

Sodelavke projekta EODOPEN: dr. Alenka Kavčič Čolić (vodja projekta v NUK), Andreja Hari in Tina Glavič (zaključila z majem 2022).